Duo Zavatta - ciągle kręcą się w kółko i są w tym mistrzami
Dodane przez Boss dnia Maj 19 2020 22:13:47
Holler & Kimberly Zavatta to młodzi, ale już uznani i zauważeni artyści, którzy występowali na festiwalach New Generation w Monte Carlo oraz w Latinie. Tylko w rozmowie z nami Kimberly Zavatta zdradza jak wyglądała nauka w szkole w Weronie, jak dochodzi się na kolejne na szczyty i o tym, czy wystąpiłaby razem z bratem w Polsce.

Przede wszystkim, czy widzicie już koniec epidemii koronawirusa i początek Waszych występów, czy jest to jednak nadal niesprecyzowana przyszłość?
Bez wątpienia to trudny czas dla sztuki i kultury, ale musimy pamiętać, że cyrk przetrwał wszystko i jesteśmy pewni, że tym razem przetrwa również to. Mamy nadzieję, że moment wznowienia występów nadejdzie wkrótce.

Jesteście młodymi artystami, ale występowaliście już na największych festiwalach takich jak New Generation w Monte Carlo, czy Latina. Jak tego dokonaliście? To wspaniałe, gratulacje! Który festiwal był dla was jak dotąd najważniejszy i dlaczego?
Dziękujemy za gratulacje! Zajęło nam to wiele lat ciężkiej pracy, ale udało się! Jesteśmy z tego naprawdę dumni. Obydwa festiwale były ogromnym doświadczeniem dla nas, obydwa wiele nas nauczyły, a konkurowanie z artystami na tak wysokim poziomie jest wielką satysfakcją. "Bardziej ważne" wspomnienia mamy z Monte Carlo, ponieważ zostaliśmy wypchnięci, rzuceni na głęboką wodę. Zawsze pracowaliśmy w rodzinnym cyrku i to był o nasze pierwsze "zewnętrzne" doświadczenie. Wróciliśmy do domu z brązem.

Widziałem wasz występ w Circus Krone w lutym. Teraz wiem, że byłem wielkim szczęściarzem z oczywistych powodów. Wasz numer jest pełen emocji, pasji i po prostu wspaniałej sztuki. To głównie talent, czy jednak ciężka praca?
Ponownie dziękuję. "Krone" było dla nas pięknym doświadczeniem. To było jedno z naszych marzeń, a praca na tak prestiżowej scenie była wielką satysfakcją. Może to odrobina talentu, ale niewątpliwie ciężka praca zawsze popłaca. Za naszym występem i występami każdego artysty cyrkowego stoi ciężka praca.

Uczyliście się w Szkole Cyrkowej w Weronie. Opowiedzcie trochę o tym okresie. Ciężko jest dostać się do tej szkoły? Od razu ćwiczyliście jazdę na wrotkach, czy jakąś inną dyscyplinę?
Nasi rodzicie nie zaakceptowali zbytnio naszego wyboru. Mieli w Hiszpanii cyrk - Circus Smile, więc uczenie się w Accademia del Circo we Włoszech znaczyło rozdzielenie na długi okres czasu, to było poświęcenie. Ale ostatecznie zaakceptowali to. Dni w szkole są trudne i bardzo wymagające, trochę jak w wojsku (śmiech). Ale jeżeli mogłabym, to wróciłabym tam. Jako pierwszy do szkoły dołączył mój brat i trenował żonglerkę, miał wtedy 14 lat. Dwa lata później również poszłam do tej szkoły i wtedy trenowałam sztrabaty oraz wrotki z bratem.

Pochodzicie ze znanej cyrkowej rodziny. Musieliście kontynuować rodzinną tradycję, czy mieliście wybór i mogliście robić coś zupełnie innego?
Nasza rodzina zawsze pozostawiała nam wolność wyboru, mogliśmy wybrać kim chcemy być i co chcemy robić. Wybraliśmy kontynuację rodzinnej tradycji - cyrk. Jesteśmy 7. pokoleniem cyrkowym i myślę, że, gdy jesteś częścią tej sztuki, możesz się tylko w niej zakochać. Większość ludzi urodzonych w cyrku wybiera cyrk i zostaje w nim. To więcej niż praca, to pasja, nasze życie.

Jaki jest najtrudniejszy element w Waszym pokazie?
Najtrudniejszym trickiem jest 'dental spinning', czyli piruety w zwisie za zęby, z którym zadebiutowaliśmy w Circus Krone. Element ten polega na tym, że ja, wiszę mając szyję w pętli, a mój brat w tym samym czasie trzyma mnie jedynie siłą własnych zębów. Jesteśmy pierwszymi i jak dotąd jedynymi artystami, którzy prezentują coś takiego w cyrku. Jest to bardzo trudne, ale po wielu godzinach treningów, udało się.

Czy jest jakiś cyrk w którym chcielibyście wystąpić? Gdyby zaprosił was polski cyrk, przyjęlibyście zaproszenie?
Jednym z cyrków w którym chcielibyśmy pracować (oby nie było to tylko marzenie) jest Circus Knie. Jeśli chodzi o Polskę - oczywiście, dlaczego nie! Nigdy nie byliśmy w Polsce i byłoby to z pewnością kolejne piękne doświadczenie.