W Niemczech pytają, czy święta będą bez cyrku
Dodane przez Boss dnia Maj 15 2020 17:33:05
Nie wiadomo wciąż, czy Offenburger Weihnachtscircus odbędzie się w te święta. Jego organizatorem jest Zirkus Charles Knie. Jeśli nic się nie wyjaśni, najpóźniej jesienią bożonarodzeniowy cyrk będzie musiał zostać odwołany. Według rzecznika cyrku, Thorstena Brandstättera, pojawienie się zimówki nie byłoby uzasadnione ze względów ekonomicznych, gdyby zasady dotyczące odstępów zostały zachowane.

Nie wiadomo również co z zimówką w Heilbronn, także organizowaną przez "Charles Knie". „W tej chwili możemy tylko czekać i mieć nadzieję” - powiedział Brandstätter. Na razie tego typu większe wydarzenia w Niemczech są niedozwolone do 31 sierpnia. Świąteczny cyrk z namiotem na 1400 osób również zalicza się do nich. Zirkus Charles Knie potrzebuje od czterech do sześciu tygodni na przygotowanie. Ale nawet jeżeli zimówkę dałoby się zorganizować, a został utrzymany wymóg 1,5 metra dystansu, występy byłyby nieopłacalne (tylko 300 osób mogło wziąć udział w przedstawieniu).

Możliwe, że Zirkus Charles Knie pozostanie do końca sezonu 2020 na bazie. "Nikt nie wie, ile to zajmie" - mówi Brandstätter. Namiot i wozy zostały przetransportowane do zimowej kwatery w Einbeck, dawnej siedziby Circus Barum, zakupionej w 2012 roku. Spośród prawie 100 pracowników w sezonie, tylko 20 jest obecnie zatrudnionych, większość z nich pracuje na niepełny etat. Ponadto opiekuje się 60 zwierzętami. Czas wykorzystano również na malowanie wozów.

"Charles Knie" nie może obecnie oczekiwać od państwa dużej pomocy finansowej: „Liczymy się tylko jako biznes - a nie, jak we Włoszech, jako dobro kulturowe”. - mówią władze cyrku.

(Źródło: www.badische-zeitung.de)